Ambasadorka kampanii

Dominika Wójciak

 

Laureatka III edycji programu MasterChef, autorka bloga "Kulinarne Bezdroża" i książki „Warzywo – 100 sposobów na jarzynę” oraz ambasadrka tegorocznej edycji kampanii "Pora na pomidora".

 

Dokładnie tak, jak brzmi nazwa mojego bloga, razem z amatorami gotowania chcę przemierzać „kulinarne bezdroża”. Polskie owoce i warzywa są mi bardzo bliskie, gdyż uważam, że najlepsze i najzdrowsze jest to, co nasze, lokalne" - mówi blogerka.

 

 

 

- Sezonowość i różnorodność w gotowaniu jest niezwykle ważna, dlatego w moich przepisach, które powstaną w ramach kampanii, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – smakowite desery owocowe dla dzieci, pożywne przekąski warzywne dla młodzieży czy obfitujące w witaminy obiady dla całej rodziny. Chciałabym, aby gotowanie i wspólne jedzenie było jedną z najprzyjemniejszych czynności w ciągu dnia – dodaje.



CHAŁKA ZAPIEKANA Z TRUSKWKAMI

Z początkiem czerwca rozpoczyna się prawdziwe owocowo-warzywne eldorado. W warzywniakach i na placach targowych aż mieni się od kolorów, a sezon na dojrzałe jarzyny i słodkie owoce zaczyna się na dobre. Owocem, po który sięgamy najczęściej na przełomie wiosny i lata są oczywiście truskawki. Pyszne, soczyste i słodkie są ulubionym letnim owocem Polaków, który w kuchni można wykorzystać w niezliczonych postaciach.

 

Polskie dojrzałe truskawki są tak słodkie, że najczęściej nie ma potrzeby dodatkowo ich dosładzać, jednak jeśli lubisz najlepiej wykorzystać w tej roli naturalne słodziki jak miód. Truskawki jak wszystkie owoce jagodowe mają mnóstwo witamin, są mało kaloryczne a dodatkowo mają niski indeks glikemiczny, dlatego w sezonie warto włączać je do swojej diety.

 

Pudding chlebowy to świetny pomysł jak wykorzystać kawałki czerstwej chałki, drożdżówki a nawet chleba. Klasycznie przygotowywany z namaczanymi w rumie rodzynkami, najlepiej takimi winogron rosnącymi przy domu, w ogódku, samodzielnie ususzonymi na słońcu, jest raczej deserem dla dorosłych. Jako, że dzieci często nie lubią rodzynek i wybierają je z dań, proponuję by zastąpić je słodkimi truskawkami. Dzięki temu sprytnemu zabiegowi zapiekana chałka będzie nie tylko fantastycznym deserem ale także sposobem na słodkie śniadanie.

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4

CZAS PRZYGOTOWANIA: 20 minut + 40 minut zapiekania

 

SKŁADNIKI:

 

  • 50 g masła
  • 200 g czerstwej chałki, drożdżówki lub chleba tostowego
  • 200 g truskawek
  • 1 szklanka śmietanki 30% tłuszczu
  • ½ szklanki mleka
  • 1 jajko
  • 3 żółtka
  • 3 łyżki płynnego miodu
  • 1 łyżka drobnego cukru do wypieków
  • do podania: świeże truskawki, lody śmietankowe, jogurt naturalny

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Formę do zapiekania wysmaruj cienką warstwą masła. Chałkę pokrój na kromki grubości 1 cm, każdą kromkę posmaruj cienką warstwą masła i ułóż w przygotowanej formie, tak, by kromki zachodziły na siebie naprzemiennie.

 

Truskawki umyj, usuń szypułki i pokrój w plasterki, ułóż je pomiędzy kromkami drożdżówki.

 

Śmietankę zagotuj z mlekiem. Odstaw. Jajko, żółtka i miód dokładnie wymieszaj. Wolnym strumieniem wlej do masy jajecznej gorącą śmietankę, cały czas mieszając. Powstały krem przelej przez sitko i zalej nim chałkę. Odstaw naczynie na 10 minut, by pieczywo wchłonęło krem.

 

Piekarnik rozgrzej do 180° C.

 

Pudding posyp łyżką drobnego cukru, który stworzy na daniu pyszną skorupkę. Wstaw naczynie do piekarnika i piecz 10 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 160° C i zapiekaj jeszcze 30 minut. Pudding przestudź przed podaniem. Podawaj na deser z lodami i kawałkami truskawek albo na śniadanie zastępując lody jogurtem naturalnym.

 


MŁODA KAPUSTA Z OGÓRKOWO-RZODKIEWKOWYM SOSEM

Młoda kapusta to absolutna królowa spośród czerwcowych warzyw. Choć zielone główki można już dostać z początkiem maja, dopiero czerwcowa kapusta jest dobra, prosto z gruntu. Można z niej przygotować niezliczoną ilość dań, sięgając zarówno do lokalnych tradycji kulinarnych jak i do kuchni całego świata, bo warzywo to popularne jest niemal wszędzie.

 

Pierwszą młodą kapustę zawsze przyrządzam w ten sam sposób, po prostu gotuję warzywo w osolonym wrzątku i jem z prostym sosem jogurtowym. To danie tak pyszne w swojej prostocie jest idealne dla dzieci i osób na diecie. Jest delikatne i subtelne, lecz niezwykle smaczne ze względu na wykorzystanie smacznych sezonowych warzyw. Ponadto przygotujesz je dosłownie w kilkanaście minut i możesz mieć gwarancję, że będzie smakować wszystkim. Kapustę możesz także upiec lub grillować, jednak wówczas smak warzywa będzie bardziej zdecydowany, dlatego na początek polecam wersję gotowaną.

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4 - 6

CZAS PRZYGOTOWANIA: 20 minut

 

SKŁADNIKI:

 

  • 1 główka młodej kapusty
  • 1 pęczek rzodkiewki
  • 2 ogórki gruntowe
  • 1 pęczek koperku
  • 400 g jogurtu naturalnego
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • sól
  • świeżo mielony czarny pieprz

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Kapustę obierz z zewnętrznych liści i umyj. Pokrój w ćwiartki, tak, by każda miała w środku kawałek rdzenia, dzięki temu listki nie rozpadną się a kawałki zachowają kształt. Kawałki kapusty gotuj na parze albo w osolonym wrzątku przez 10 minut.

 

Kiedy kapusta się gotuje przygotuj sos. Rzodkiewki umyj i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Ogórki umyj i obierz i także zetrzyj. Koperek posiekaj. Rzodkiewki wymieszaj z ogórkiem, koprem i jogurtem, dopraw sos octem, solą i pieprzem.

 

Kawałki gotowanej kapusty podawaj z sosem jogurtowym.

 

 


BÓB Z MŁODYMI ZIEMNIKAMI I JAJKIEM SADZONYM

Sezon na młody, chrupiący bób trwa bardzo krótko dlatego z początkiem lata warto sięgać po to warzywo tak często jak to tylko możliwe. Bób jest smaczny, nisko kaloryczny i bogaty w składniki odżywcze. Przygotowując to warzywo warto pamiętać, by gotować nasiona krótko, bo przegotowany bób jest mączysty i trudniejszy do strawienia dla naszego organizmu. Ciężkostrawne są szczególnie skórki bobu, zawierające działający przeciw trawiennie kwas fitynowy, dlatego bardzo polecam obranie ziarenek przed zjedzeniem. Z moich obserwacji wynika także, że obrany bób bardziej smakuje dzieciom.

 

 

 

Najsmaczniejszy jest młody bób z początku lata, który wystarczy gotować maksymalnie 10 minut. Pamiętaj też, by po ugotowaniu zahartować bób w zimnej wodzie. Dzięki temu zatrzymasz proces gotowania a ziarenka będą miały piękny, jasnozielony kolor.

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4

CZAS PRZYGOTOWANIA: 30 minut

 

SKŁADNIKI:

· 400 bobu

· 400 g ugotowanych młodych ziemniaczków

· 2 łyżki masła

· 1 pęczek koperku

· 4 jajka

· sól

· świeżo mielony czarny pieprz

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Przygotuj miskę z zimną wodą z lodem. Bób wrzuć na osolony wrzątek i gotuj 5-15 minut w zależności od wielkości nasion. Młody bób gotuj krócej, starszy i bardziej mączysty dłużej. Odcedź warzywo i od razu zahartuj w wodzie z lodem. Obierz ziarna.

 

Ziemniaczki pokrój w ćwiartki. Na dużej patelni rozpuść masło i podgrzewaj na średnim ogniu 2 minuty. Dodaj ziemniaczki i opiekaj je 10 minut, dodaj obrany bób, szczyptę soli i pieprz. Smaż 5 minut. Wówczas dodaj posiekany koperek i dokładnie wymieszaj. Zsuń bób z ziemniaczkami na jedną stronę patelni, w wolne miejsce wbij jajka i dopraw je sola i pieprzem. Smaż aż białko się zetnie a żółtko pozostanie płynne. Podawaj od razu.

 

 


PLACUSZKI Z KAPUSTY

Obiad w formie warzywnych placuszków sprawdza się najczęściej w przypadku warzywnych niejadków. Oczywiście jestem zwolenniczką edukowania dzieci od najmłodszych lat, tak by były przyzwyczajone do smaku warzyw. Wówczas wszelkie podstępy, by nakłonić najmłodszych jedzenia warzyw nie są potrzebne. Jednak kiedy trzeba zastosować sprytny zabieg, najczęściej wybieram właśnie przepis na placki.

 

Te z poniższego przepisu są pyszne i zdrowe. Dzięki wykorzystaniu młodej, lekko słodkiej kapusty są wyjątkowo delikatne w smaku co doceniają szczególnie najmłodsi. Placki możesz podać same albo z sosem jogurtowym. Możesz także wykorzystać je jako dodatek do lekkiego gulaszu, np. z indykiem i pomidorami, choć ja najchętniej podaje je jako samodzielne danie.

 

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4

CZAS PRZYGOTOWANIA: 30 minut

SKŁADNIKI:

  • 1/2 główki białej kapusty
  • 2 łyżki octu jabłkowego
  • 1 dymki
  • 4 jajka
  • 3 łyżki mąki
  • 200 g jogurtu naturalnego
  • ½ łyżeczki przecieru z polskich pomidorów
  • olej rzepakowy do smażenia
  • sól
  • świeżo mielony czarny pieprz

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Kapustę obierz z zewnętrznych liści i umyj. Poszatkuj na mandolinie lub drobno posiekaj. Wymieszaj z octem i ½ łyżeczki soli i odstaw, by kapusta nieco zmiękła.

 

Dymkę posiekaj. W dużej misce rozbełtaj jajka z mąką. Dodaj dymkę i odciśniętą z nadmiaru soku kapustę. Dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem.

 

Na patelni posmarowanej cienką warstwą oleju smaż niewielkie placuszki po 3-4 minuty z każdej strony, na złoty kolor.

 

Jogurt rozmieszaj z przecierem pomidorowym, dopraw sola i pieprzem.

 

Ciepłe placuszki podawaj z sosem.

 

 


BUDYŃ JAGLANY Z MALINAMI

Maliny to owoce, których smak dzieci najczęściej bardzo lubią, stąd uwielbiane przez maluchy budynie albo kaszki z sokiem malinowym. Mimo to równie często rodzice spotykają się z faktem, że mimo pożądanego smaku maluchy niechętnie sięgają po te smaczne i zdrowe owoce w formie nieprzetworzonej. Problemem są malinowe pestki, które dla najmłodszych są nie lada wyzwaniem.

 

Oczywiście wszystko zależy od dziecka, znam maluchy, które wcinają maliny z radością, nie zaprzątając sobie głowy pestkami, nie wszyscy jednak mają to szczęście. Sprawdzonym sposobem na wprowadzenie do diety dzieci świeżych malin jest ich zmiksowanie i dodawanie takiego malinowego musu do różnych przekąsek.

 

 

Budyń jaglany jest nie tylko smaczny ale też bardzo pożywny, może być alternatywą dla klasycznego budyniu, a dzięki bazie jaką jest jaglanka dostarczy dodatkowych wartości odżywczych i minerałów. Jeśli przygotowujesz budyń dla siebie lub dzieci, które wcinają maliny w całości podaj go z całymi owocami. Jeśli chcesz nakarmić nim malucha zmiksuj owoce na mus i przetrzyj go przez sito, a następnie wmieszaj w gotowy budyń tuż po ugotowaniu.

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4

CZAS PRZYGOTOWANIA: 40 minut + nocne namaczanie

SKŁADNIKI:

  • 1 szklanka (200 g) kaszy jaglanej
  • 3-4 szklanki mleka krowiego lub roślinnego
  • 1 łyżka masła
  • 2 szklanki malin + maliny do podania
  • 2-4 łyżki miodu
  • szczypta soli

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Kaszę jaglaną wypłucz na sicie po czym zalej zimna wodą i odstaw do namoczenia na całą noc. Kolejnego dnia ponownie wypłucz. Następnie przełóż do garnka z grubym dnem zalej mlekiem, dodaj masło i sól i zagotuj. Gotuj 30 minut na wolnym ogniu aż kasza zmięknie.

 

Kiedy kasza się gotuje zmiksuj maliny z 1 łyżką miodu, po czym przetrzyj przez sito. Jeśli masz blender o dużej mocy, który zmiksuje maliny na gładki mus razem z pestkami możesz pominąć ten krok.

 

Ugotowaną kaszę także zmiksuj. Jeśli krem jest zbyt gęsty dolej nieco mleka. Dopraw powstały krem do smaku miodem. Przełóż do miseczek i polej musem malinowym. Podawaj od razu z świeżymi owocami.

 

 


PIZZA NA KALAFIOROWYM SPODZIE ZE ŚMIETANĄ I ZIEMNIAKAMI

Pizza to danie, które ku utrapieniu rodziców uwielbiają dzieci w każdym wieku. Kiedy już ulegniemy pokusie sprawmy, by to danie było jak najbardziej napakowane sezonowymi warzywami. Sprytnym sposobem, by zachęcić najmłodszych do ich konsumpcji jest przygotowanie pizzy... z kalafiora! Kalafior zmora niejednego przedszkolaka jest źródłem mnóstwa witamin i minerałów dlatego każdy sposób, by zachęcić dzieciaki do jego wcinania jest dobry.

 

W poniższym przepisie kalafior zamienia się w niezwykle aromatyczne, i bardzo zdrowe ciasto na pizzę. Poza wspomnianym wcześniej warzywem zawiera też zmielone siemię lniane oraz pestki słonecznika, co dodatkowo podnosi walory zdrowotne takiej warzywnej pizzy. Na przygotowanym według przepisu spodzie możesz ułożyć jakiekolwiek dodatki, ja w sezonie polecam młode, polskie ziemniaczki.

 

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4 - 6

CZAS PRZYGOTOWANIA: 20 minut + 50 minut pieczenia

SKŁADNIKI:

 

  • 1 główka kalafiora
  • 40 g mielonego siemienia lnianego
  • 100 g mielonych ziaren słonecznika
  • 4 średnie ziemniaki
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany
  • 2 łyżki posiekanego szczypiorku lub koperku
  • sól
  • świeżo mielony czarny pieprz

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Kalafior obierz z zewnętrznych liści i umyj. Różyczki zetrzyj na tarce o grubych oczkach lub rozdrobnij robotem kuchennym do konsystencji ziarenek ryżu. Nie ścieraj grubych pędów, zostaw je do wywaru lub zupy. Kalafior posyp solą i odstaw, by puścił sok.

 

W międzyczasie wyszoruj ziemniaki, nie obieraj ich. Zalej warzywa zimną wodą, posól i zagotuj. Gotuj 10 minut po czym odcedź i wystudź. Następnie pokrój w cieniutkie plasterki i wymieszaj z olejem. Dopraw solą oraz pieprzem.

 

Piekarnik rozgrzej do 250°C. Przygotuj dużą blachę i wyłóż ją papierem do wypieków.

 

Kalafior odciśnij w dłoniach z nadmiaru soku i połącz z siemieniem i mielonym słonecznikiem. Powinno powstać gęste, lepiące ciasto. Z ciasta na przygotowanej wcześniej blasze uformuj okrąg o grubości 1 - 1 ½ cm. Gdyby ciasto było zbyt lepiące możesz podsypać pod spód łyżkę kaszy manny.

 

Przygotowaną pizzę wstaw do rozgrzanego piekarnika i piecz 30 minut do zrumienienia brzegów. Wtedy posmaruj gorące ciasto śmietaną, a na wierzchu ułóż plasterki ziemniaków. Wstaw blachę z powrotem do piekarnika na 20 minut. Gorącą pizzę podawaj z posiekanym szczypiorkiem bądź koperkiem.

 

 


SAŁATKA Z FASOLKĄ SZPARAGAOWĄ, BURACZKAMI I SOSEM CHRZANOWYM

Młodą fasolkę szparagową zwykliśmy jeść gównie z bułką tartą prażoną na maśle, nie ma w tym nic złego o ile wprowadzamy fasolkę także do innych dań. To niezwykle bogate w składniki odżywcze, lekkie i niskokaloryczne warzywo pasuje świetnie także do różnego rodzaju zup i sałatek. Szczególnie ten ostatni sposób wykorzystuj w swojej kuchni jak najczęściej.

 

Do sałatek możesz wykorzystać np. resztki fasolki, które zostały Ci z obiadu. Możesz dodawać ją do najróżniejszych kompozycji, subtelny smak fasolki pasuje w większości warzywnych kompozycji. Dziś proponuję lekką, pożywną i bardzo smaczną sałatkę z fasolką, upieczonymi burakami, wędzoną makrelą i sosem jogurtowym z chrzanem.

 

Połączenie buraków z chrzanem znane jest w polskiej kuchni od lat, a w poniższej kompozycji smakuje wyśmienicie. Jeśli nie lubisz makreli możesz zastąpić mięso jajkiem ugotowanym na twardo.

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4

CZAS PRZYGOTOWANIA: 20 minut + 60 minut pieczenia

 

SKŁADNIKI:

  • 4 średnie buraczki
  • 200 g fasolki szparagowej (żółtej, zielonej lub mieszanki obydwu)
  • 1 główka sałaty masłowej
  • 1 pęczek koperku
  • 1 wędzona makrela
  • 250 g jogurtu naturalnego
  • 1 łyżka tartego chrzanu
  • sól
  • świeżo mielony czarny pieprz

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Piekarnik rozgrzej do 200°C.

Buraki wyszoruj i każdy zawiń w folię aluminiową. Wstaw je do piekarnika i piecz około 50-60 minut. Wystudź i obierz.

Przygotuj miskę z zimną wodą z lodem. Fasolkę umyj, obierz i wrzuć na osolony wrzątek i gotuj 10-15 minut. Młodą fasolkę gotuj krócej, starszą nieco dłużej. Odcedź i od razu przełóż do wody z lodem. Dzięki temu fasolka zachowa jędrność.

 

Sałatę umyj i wysusz. Podziel na pojedyncze listki, większe porwij. Przełóż do dużej miski.

Koper posiekaj. Makrelę oczyść z ości i podziel mięso na kawałki.

 

W oddzielnej miseczce wymieszaj posiekany koper z jogurtem i chrzanem. Zostaw łyżkę kopru do dekoracji. Dopraw sos solą i pieprzem, po czym delikatnie wymieszaj go z porwaną sałatą. Rozłóż przygotowaną sałatę między cztery miseczki. Na wierzchu ułóż porcję fasolki i pokrojone w plasterki buraczki oraz mięso makreli. Całość posyp posiekanym koperkiem.

 

 


GOŁĄBKI Z CUKINIĄ I PĘCZAKIEM

Młoda, letnia kapusta aż prosi się, by wykorzystać ją do gołąbków. To wbrew pozorom bardzo proste danie. Szczególnie kiedy przyrządzisz je z nadzieniem z pęczaku i cukinii zamiast tradycyjnego mięsnego farszu. Pęczak warto namoczyć przez noc, wtedy będzie nie tylko łatwiejszy do strawienia ale także szybciej się ugotuje. Gołąbki możesz przygotować z białej lub włoskiej kapusty ale ja rekomenduję młode kapuściane liście.

 

Nie tylko lepiej smakują ale też prezentują się wyjątkowo apetycznie. Gotowe gołąbki możesz podać z prostym sosem z upieczonych wcześniej pomidorów wtedy upieczesz trzy pieczenie na jednym ogniu, bo do obiadu trafią aż trzy rodzaje letnich warzyw: kapusta, cukinia i dorodne pomidory.

 

 

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 10 sztuk

CZAS PRZYGOTOWANIA: 120 minut + 30 minut zapiekania + nocne namaczanie

SKŁADNIKI:

  • 1 główka młodej białej kapusty
  • ½ szklanki (100 g) pęczaku
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 1 pęczek dymki
  • 4 ząbki czosnku
  • 800 g cukinii (4 średnie sztuki)
  • pęczek koperku lub natki pietruszki
  • sól
  • świeżo mielony czarny pieprz

SOS:

  • 1 kg dojrzałych pomidorów
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 gałązki tymianku
  • 1 łyżka cukru
  • sól
  • świeżo mielony czarny pieprz

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Pęczak wypłucz na sicie po czym zalej zimna wodą i odstaw na noc do namoczenia.

 

Najpierw przygotuj sos. Pomidory umyj natnij skórkę na krzyż i wrzuć na 30 sekund na wrzątek. Wyjmij i zalej lodowatą wodą. Dzięki temu łatwo zdejmiesz z nich skórkę. Obrane pomidory pokrój w kostkę i przełóż do głębokiej blachy. Dodaj obrana i posiekaną cebulę oraz pokrojony w plasterki czosnek oraz tymianek. Skrop całość olejem, posyp cukrem, solą i pieprzem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160°C na 110 minut mieszając pomidory w trakcie pieczenia.

 

W dużym garnku zagotuj wodę z solą. Kapustę obierz z zewnętrznych liści i wytnij krótkim nożem twardy rdzeń. Wrzuć całą główkę na wrzątek i gotuj 5 minut. Odcedź i przestudź.

 

Kiedy sos się piecze namoczony pęczak wypłucz, zalej czystą wodą, posól i zagotuj. Gotuj 15 minut aż ziarna będą miękkie ale nie rozgotowane. Odcedź.

 

Na patelni rozgrzej olej na średnim ogniu, dodaj posiekaną drobno dymkę oraz starty czosnek. Smaż kilka minut tak by warzywa się ładnie zeszkliły. Pilnuj by się nie zrumieniły, bo farsz będzie gorzki.

 

Cukinię zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Odciśnij w dłoniach z nadmiaru soku i dodaj na patelnię z dymką i czosnkiem. Posól całość i popieprz. Smaż na wolnym ogniu około 5 minut aż cukinia zmięknie. Po tym czasie zdejmij patelnię z ognia i dodaj do farszu pęczak. Dokładnie wymieszaj, dopraw do smaku solą i pieprzem.

 

Z obgotowanej kapusty odrywaj po jednym liściu. Z każdego odcinaj twarde zgrubienie i faszeruj liście porcją farszu. Zawijaj niewielkie gołąbki zaczynając zawijanie od boków, następnie zwijaj całość jak najciaśniej w kierunku końca liścia. Gołąbki układaj ciasno w naczyniu do zapiekania.

 

Kiedy pomidory się upieką zmiksuj je na gęsty i aromatyczny sos. Zalej nim gołąbki i zapiekaj całość 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C. Podawaj gorące posypane posiekanym koprem lub natką pietruszki.

 

 


KOKTAJL MARCHWIOWO – BRZOSKWIONOWY

Wczasach kiedy wszyscy mamy świadomość, że wylegiwanie się na słońcu nie jest najzdrowszym sposobem na posiadania ładnej i zdrowej skóry, wszystkim marzącym o opalonej skórze z pomocą przychodzi... marchewka! Zawarty w niej beta-karoten, regularnie dostarczany organizmowi skutkuje pięknym zdrowym odcieniem.

 

Poza naturalną opalenizną „od środka" marchewka wzbogaca naszą dietę  drogocenną witaminę A, wspomagając dbanie o zdrowe oczy. Marchew najlepiej jeść na surowo, na przykład w koktajlu. Jeśli nie lubisz gęstej konsystencji możesz najpierw wycisnąć sok a dopiero potem zmiksować go z owocami, ja jednak zachęcam do miksowania całych marchewek. Poza witaminami dostarczymy wówczas organizmowi mnóstwo dobrego błonnika.

 

 

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 2

 

CZAS PRZYGOTOWANIA: 10 minut

 

SKŁADNIKI:

  • 2 marchewki
  • 2-3 dojrzałe brzoskwinie
  • 1 szklanka mleka owsianego lub wody mineralnej niegazowanej
  • 1 łyżeczka miodu do smaku (opcjonalnie)

 

PRZYGOTOWANIE:

Marchewki obierz i pokrój w plastry. Brzoskwinie umyj, usuń pestki i podziel, na ćwiartki i zmiksuj razem z marchewkami i mlekiem lub wodą. W razie potrzeby dosłodź koktajl miodem.

 

 


SZAKSZUKA, CZYLI JAJKA ZAPIEKANE W GĘSTYM SOSIE POMIDOROWO-PAPRYKOWYM

Czerwone owoce takie jak pomidory i czerwone odmiany papryki mają tę właściwość, że zawarty w nich drogocenny likopen nie ulega utlenieniu podczas obróbki cieplnej. Dzięki temu zarówno pomidory jak i papryki możemy spokojnie gotować, piec i smażyć, nie martwiąc się, że po drodze warzywa stracą wszystkie składniki odżywcze. Szczególnie ważne jest to w diecie najmłodszych, którzy często stronią od surowych warzyw.

 

Poniższy przepis to propozycja na idealne weekendowe śniadanie. Gęsty i aromatyczny sos z dojrzałych papryk i pomidorów jest świetnym sposobem, by do tego posiłku przemycić sporą porcję warzyw. Sos jest łatwy w przygotowaniu, stosunkowo szybki i niezwykle smaczny.

 

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4

CZAS PRZYGOTOWANIA: 40 minut

 

SKŁADNIKI:

· 2 łyżki oleju rzepakowego

· 1 mała cebula

· 4 ząbki czosnku

· 1 czerwona papryka

· 1 łyżeczka ziaren kminu rzymskiego

· 1 łyżeczka ziaren kolendry

· 5 dojrzałych pomidorów

· 4 jajka

· 1 pęczek natki pietruszki

· sól

· świeżo mielony czarny pieprz

 

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Na głębokiej patelni rozgrzej olej i zeszklij posiekaną drobno cebulę. Czosnek także posiekaj i rozetrzyj końcem noża, a następnie wrzuć na patelnię i podgrzewaj aż zacznie pachnieć, pilnując, by się nie przypalił.

Paprykę umyj, oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w drobną kostkę. Dodaj na patelnię razem ze szczypta soli i powoli smaż aż zmięknie.

Kmin i kolendrę upraż na suchej patelni i utrzyj w moździerzu, dodaj przyprawy na patelnię i smaż razem z warzywami około minuty.

 

Pomidory sparz, obierz ze skóry i posiekaj. Wrzuć na patelnię i duś tak długo, aż sos zgęstnieje, wtedy dopraw sos solą i pieprzem. Łyżką zrób w sosie małe zagłębienie i wbij w nie jajko. Jajka rozmieść równomiernie w sosie, by każde otoczone było warstwą sosu, delikatnie je posól i popieprz. Jeśli używasz koziego serka rozkrusz go między jajkami. Patelnię przykryj przykrywką i podgrzewaj sos do momentu, gdy białka się zetną ale żółtka jajek pozostaną płynne. Jajka nakładaj do miseczek łyżką cedzakową z porcją sosu. Danie podawaj posypane grubo posiekaną natką, z kromką tostowanego chleba, którym wybierzesz resztki sosu z miseczki.


PAPRYKI FASZEROWANE SOCZEWICĄ I POMIDORAMI

Faszerowane, pieczone papryki to idealne danie dla tych, którzy nie lubią tego warzywa w formie surowej. Dzięki pieczeniu papryka łagodnieje w smaku i nabiera słodyczy. Warto także bawić się smakiem farszu, bo w zależności od tego czym wypełnimy nasze papryki danie będzie miało różny smak.

 

 

Papryka wstępuje w różnych kształtach i kolorach, co dodatkowo uatrakcyjnia posiłek, bo kiedy na stole ląduje blacha z daniem w czterech kolorach prosty obiad wygląda przepięknie. Co więcej kolory warzyw są mocno związane z ich właściwościami odżywczymi. Czerwona papryka zawiera likopen, bardzo silny antyutleniacz działający przeciwstarzeniowo i antyrakowo, zielona jest wyjątkowo bogata w witaminę C, żółta zawiera mnóstwo beta-karotenu, a fioletowa ma tyle antyoksydantów co borówki.

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4

CZAS PRZYGOTOWANIA: 40 minut + 40 minut zapiekania + nocne namaczanie

 

SKŁADNIKI:

· 4 papryki najlepiej różnokolorowe

· 4 pomidory

· 2 łyżki oleju rzepakowego

· 1 cebula

· 3 ząbki czosnku

· 1 łyżeczka mielonego kuminu

· ½ łyżeczki wędzonej papryki

· 1 szklanka czerwonej lub żółtej soczewicy

· ½ szklanki kaszy gryczanej

· 450 ml wody

· sól

· świeżo mielony, czarny pieprz

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Papryki umyj, odetnij górną część o grubości 2 cm (tzw. czapkę), zachowaj je. Usuń z papryk gniazda nasienne i posmaruj warzywa 1 łyżką oliwy z zewnątrz. Ułóż papryki na blasze. Pomidory sparz i obierz ze skóry.

 

W garnku rozgrzej pozostały olej i zeszklij na nim posiekaną cebulę. Dodaj starte na tarce o drobnych oczkach ząbki czosnku. Posól warzywa. Smaż aż warzywa zaczną pachnieć. Dodaj przyprawy, wypłukane na sicie soczewicę i kaszę, pomidory i wodę, posól i zagotuj. Gotuj na wolnym ogniu aż cały płyn odparuje, a soczewica i kasza zmiękną.

 

Potrwa to około 30 minut. Przygotowanym farszem napełnij papryki, przykryj je odciętymi czapkami i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200°C na 40 minut. Podawaj od razu.

 


BRZOSKWINIE I JEŻYNY ZAPIEKANE POD OWSIANĄ KRUSZONKĄ

Przygotowując deser lub słodkie śniadanie dbajmy, by posiłki te zawierały jak najwięcej naturalnie występujących cukrów, pochodzących z owoców. Latem dojrzałe polskie brzoskwinie są tak słodkie, że w zasadzie nie ma potrzeby by je dosładzać. Podobnie jest z malinami, borówkami, śliwkami i winogronami. Owoce możesz dowolnie miksować i łączyć według własnych upodobań.

 

Z sezonowych owoców możesz przygotować mnóstwo ciekawych deserów, począwszy od prostej sałatki owocowej na skomplikowanych wypiekach kończąc. Jednym z moich ulubionych deserów są owoce zapiekane pod kruszonką. To danie proste, pyszne i różnorodne bo w zależności od użytych owoców zmienia się jego smak. Szczególnie lubię łączyć polskie, dojrzałe brzoskwinie o miodowym posmaku z jeżynami.

 

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4 – 6

CZAS PRZYGOTOWANIA: 20 minut + 30 minut pieczenia

 

SKŁADNIKI:

 

· 4 dojrzałe brzoskwinie lub nektarynki

· 2 szklanki jeżyn

· 1 łyżka miodu

· 1/3 szklanki mąki pszennej

· 1 szklanka płatków owsianych górskich

· 4 łyżki jasnego cukru trzcinowego

· 125 g masła

· 200 g gęstego jogurtu naturalnego do podania

· szczypta soli

 

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Brzoskwinie umyj, usuń pestki i pokrój w kostkę. Wymieszaj z umytymi jeżynami i miodem ułóż w naczyniu do zapiekania.

Piekarnik rozgrzej do 180°C.

 

Mąkę wymieszaj z płatkami, cukrem i szczyptą soli. Dodaj masło i zagnieć szybko kruszonkę. Rozkrusz ją na owocach i wstaw naczynie do piekarnika na 30 minut. Lekko przestudź przed podaniem. Podawaj z łyżką gęstego jogurtu na deser lub śniadanie.


SZYBKI MAKARON Z SOSEM Z SUROWYCH POMIDORÓW

Chroniczny brak czasu na przygotowanie zdrowych i zbilansowanych posiłków to na pewno jedna z największych bolączek współczesnych rodziców. Z jednej strony chcemy zapewnić dzieciom zdrowy start, a więc coraz częściej dbamy o to co mają na talerzu z drugiej strony narzekamy na czasochłonne zakupy i samo gotowanie. Co więcej hasło „szybkie” kojarzy się z fast foodami i śmieciowym jedzeniem. Nic mylnego, przy odrobinie dobrych chęci i szczypcie pomysłowości można przygotować zdrowy, smaczny i zbilansowany posiłek, który przygotujesz w dosłownie dziesięć minut.

 

Przepis, który dziś Ci proponuję wykorzystaj jeszcze we wrześniu, kiedy wciąż na straganach kupisz dojrzałe, słodkie, polskie pomidory. Spiesz się, bo sezon pomidorowy kończy się wraz z nadejściem jesieni.

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 2

CZAS PRZYGOTOWANIA: 10 minut

SKŁADNIKI:

· 120 g ulubionego makaronu, najlepiej pełnoziarnistego (po około 60 g na osobę)

· 1 ząbek czosnku

· 3 łyżki oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia

· 1 dojrzały pomidor, najlepiej odmiany bawole serce lub malinowy

· 1 garść listków bazylii

· sól

· świeżo mielony czarny pieprz

PRZYGOTOWANIE:

Makaron ugotuj na pół twardo w wodzie z solą.

Kiedy makaron się gotuje czosnek zetrzyj na tarce o małych oczkach a następnie utrzyj na gładką pastę ze szczyptą soli. Dodaj olej i pokrojonego w kostkę pomidora. Możesz rozgnieść całość widelcem. Wszystko wymieszaj z ugotowanym odcedzonym, gorącym makaronem. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Podawaj od razu z listkami bazylii.

 


SERNIK DYNIOWY

Z początkiem września poza rokiem szkolnym rozpoczyna się sezon dyniowy. To jedno z moich ulubionych warzyw, głównie dlatego, że jest niezwykle uniwersalne. Z dyni można przygotować więcej potraw niż z jakiegokolwiek innego znanego mi warzywa. Dynię dodaję do sałatek, owsianej, placków, naleśników, makaronów, kasz, zup, koktajli i oczywiście do deserów.

 

Dynia dzięki swojemu nasyconemu, pomarańczowemu kolorowi jest nie tylko pięknym dodatkiem kolorystycznym ale też bogatym źródłem beta-karotenu, którego tak nam brakuje, kiedy słońce zaczyna częściej znikać za jesiennymi chmurami. Poza tym, warzywo to charakteryzuje się bardzo uniwersalnym smakiem, który świetnie chłonie i balansuje inne, wyrazistsze aromaty, stąd można ją wykorzystywać zarówno w daniach wytrawnych jak i w słodkich wypiekach.

 

Sernik dyniowy jest jednym z moich ukochanych dyniowych deserów. Jest ciężki i kremowy a dzięki dodatkowi dyni ma piękny kolor i budyniowy smak. Najlepeij podawać go z domowymi powidłami, usmażonymi z polskich, słodkich śliwek.

 

 

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 12

CZAS PRZYGOTOWANIA: 55 minut

SKŁADNIKI:

 

· 200 g upieczonej dyni

· 500 g tłustego sera sernikowego

· 100 g cukru

· 1 cukier z prawdziwą wanilią

· 2 jajka

· szczypta soli

SPÓD:

· 70 g masła

· 6 łyżek bułki tartej

· 2 łyżki cukru

· ¼ łyżeczki cynamonu

Piekarnik rozgrzej do 150°C.

Najpierw przygotuj spód. Na patelni rozpuść masło i dodaj bułkę tartą, cukier oraz cynamon. Praż aż bułka lekko się przyrumieni. Prażoną bułką wypełnij formę do muffinek wyłożoną papilotkami, po około ½ łyżki bułki do każdej i mocno dociśnij do dna. Wszystkie składniki masy serowej zmiksuj blenderem lub mikserem. Nie miksuj zbyt długo, by nie napowietrzyć sernika. Masą wypełnij papilotki i wstaw formę z serniczkami do piekarnika. Od razu skręć temperaturę do 120°C i piecz serniczki 40 minut aż będą dobrze ścięte ale nie zrumienione. Wystudź. Podawaj schłodzone przynajmniej kilka godzin, a najlepiej całą noc. Najlepiej smakują z powidłami śliwkowymi.

 


DOMOWY KECZUP Z POLSKICH POMIDORÓW

Znam mnóstwo dzieci, które nie lubią jeść warzyw, natomiast nie znam ani jednego, które nie lubi keczupu. Ten popularny sos może być świetnym sposobem, by dietę najmłodszych uzupełnić o wartościowe składniki takie jak likopen czy beta-karoten pod warunkiem, że zamiast sklepowych wersji przygotujemy sos samodzielnie. Wrzesień to idealna pora na pomidorowe przetwory. Warzywa są tanie, dojrzałe a wizja, że niedługo sezon pomidorowy się skończy, a na kolejny trzeba będzie poczekać rok może działać mobilizująco. Wbrew pozorom przygotowanie domowego keczupu wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Jeśli masz w domu piekarnik i głęboką blachę do zapiekania cała procedura odbędzie się niemal bez twojego udziału, bo keczup upiecze się sam. Potem tylko trzeba go będzie jeszcze tylko zapasteryzować i pysznym pomidorowym sosem będziesz się cieszyć całą zimę.

 

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4 SŁOICZKI

CZAS PRZYGOTOWANIA: 20 minut + 150 minut pieczenia

SKŁADNIKI:

· 2 kg dojrzałych pomidorów

· 2 małe buraczki

· 1 duża cebula

· 4 ząbki czosnku

· 4 gałązki świeżego tymianku

· ½ łyżeczki zmielonego ziela angielskiego

· 3 listki laurowe

· szczypta ostrej papryki

· 4 łyżki oleju rzepakowego

· 1/3 szklanki octujabłkowego

· ½ szklanki cukru

· sól

· świeżo mielony, czarny pieprz

 

 

Pomidory umyj i pokrój w kawałki. Buraczki i cebulę umyj obierz i pokrój w plastry. Przełóż warzywa na głęboką blachę do zapiekania. Dodaj ząbki czosnku w łupinie, gałązki tymianku, przyprawy, olej, ocet, cukier, sól i pieprz. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Piecz 30 minut po czym wymieszaj i skręć temperaturę do 150°C. Piecz 2 godziny, mieszając w trakcie pieczenia i pilnując by warzywa się nie przypaliły. Gdyby soki odparowały zbyt szybko przykryj blachę folią aluminiową. Po tym czasie wyjmij i wyrzuć tymianek i listki laurowe. Czosnek wyciśnij z łupinek. Upieczone warzywa przełóż do blendera i zmiksuj na krem. Przetrzyj przez sito i przełóż do wyparzonych słoików, dokładnie zakręć. Pasteryzuj keczup piekąc słoiki 20 minut w 100°C.


DYNIOWE LATTE Z CYNAMONEM

Poranne rytuały zazwyczaj pomagają dobrze zacząć dzień. U mnie zaczyna się on kubkiem dobrej ziołowej herbaty, inni wolą kawę jeszcze inni zaczynają dzień świeżo zmiksowanym koktajlem. Ważne, by do porannego rytuału wprowadzić jak największą porcję zdrowia. Ale jak to zrobić? Jak zamienić poranną kawę w wartościowy napój? Wystarczy dodać do niej… polską dynię.

 

 

Dyniowe latte to cudowny sposób, na rozgrzewający, dodający energii poranny napój. Idealny na chłodne, jesienne poranki. Co więcej, taką „kawę” można spokojnie przygotować dzieciom. Bardzo często słyszę, że najmłodsi próbując naśladować dorosłych domagają się do śniadania kubka kawy, by tak jak robi to mama czy tata, dobrze zacząć dzień.

 

Oczywiście nie zalecam częstowania malucha kubkiem napoju z kofeiną, natomiast serdecznie polecam pyszne dyniowe latte. Napój możesz przygotować solo, według poniższego przepisu lub dodać do niego zaparzoną kawę zbożową. W każdej wersji smakuje wyśmienicie.

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 2

CZAS PRZYGOTOWANIA: 10 minut

 

SKŁADNIKI:

· 4 łyżki purée z dyni (upieczonej lub ugotowanej

· 1 łyżka miodu

· szczypta mielonego cynamonu

· 400 ml mleka

· 40 ml mocnej kawy zbożowej (opcjonalnie)

PRZYGOTOWANIE :

 

Purée dyniowe powoli podgrzej z miodem, cynamonem i mlekiem. Nie doprowadzaj do wrzenia, bo dynia może się oddzielić od mleka. Spień mleko dyniowe blenderem albo spinaczem i rozlej do dwóch kubków. Na tym etapie możesz już podać napój. Jeśli chcesz możesz dolać do dyniowego mleka kawę zbożową. Wlewaj ją cienkim strumieniem do kubków tak, by kawa utworzyła ładną warstwę tuż pod pianką. Podawaj od razu.


ZAPIEKANKA CHLEBOWA Z CUKINIĄ

Lubię zapiekanki chlebowe bo można przygotować je szybko, a przy okazji dzięki takim przepisom zamienia się czerstwy chleb i inne stołowe resztki w pyszne śniadanie albo w pożywną kolację.  W wersji wytrawnej koniecznie zapiekaj chleb z dodatkiem warzyw, bo dzięki nim danie nabiera pełniejszego smaku. Masełko cukiniowe, które jest pierwszym etapem przygotowania zapiekanki możesz wykorzystać także w inny sposób, np. nadziewając nim naleśniki, albo dodając do świeżo ugotowanego makaronu. Możesz też posmarować nim najprostsze kromki z żółtym serem.

 

 

Zapiekankę z powyższego przepisu możesz zrobić też z pomidorami, papryką albo innymi warzywami. Przełóż nimi plastry chleba, a następnie zalej masą jajeczną i zapiecz. Wybieraj warzywa, zgodnie z porą roku, pamiętając, że sezonowe zawsze oznacza najsmaczniejsze.

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 4

CZAS PRZYGOTOWANIA: 30 minut + 40 minut zapiekania

 

SKŁADNIKI:

· 2 małe cukinie

· 80 g masła

· 1 ząbek czosnku

· 3-4 kromki czerstwego chleba

· 100 g koziego twarożku

· 1 szklanka śmietanki 18% tłuszczu

· 3 jajka

· 3 gałązki świeżego tymianku

· 2 łyżki startego żółtego sera

· sól

· świeżo mielony czarny pieprz.

 

PRZYGOTOWANIE:

 

Cukinie umyj i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Odciśnij w dłoniach z nadmiaru soku. Na łyżce masła podsmaż starty na pastę czosnek, dodaj cukinię, posól, popieprz i smaż 15 minut.

Formę do zapiekania wysmaruj cienką warstwą masła.

Kromki chleb posmaruj z jednej strony grubą warstwą masła cukiniowego, a z drugiej serkiem. Ułóż je na przemian w przygotowanej formie, stroną posmarowaną cukinią do góry.

Śmietankę wymieszaj z jajkami i tymiankiem. Dopraw solą i pieprzem. Dokładnie rozbełtaj, by jajko dobrze się połączyło z płynną śmietanką. Wlej masę na przygotowane kromki i odstaw naczynie na 10 minut, by pieczywo wchłonęło krem.

Piekarnik rozgrzej do 180° C.

 

Pudding posyp łyżką sera, który stworzy na daniu pyszną skorupkę. Wstaw naczynie do piekarnika i piecz 10 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 160° C i zapiekaj jeszcze 30 minut. Pudding przestudź przed podaniem. Smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno.


KNEDLE DYNIOWE ZE ŚLIWKAMI

Knedle lubią chyba wszyscy zarówno dzieci jak i dorośli. Dla mnie smak knedli to smak dzieciństwa, dlatego zawsze chętnie do nich wracam. Żeby kluski wyszły smaczne i mięciutkie wybierz, mączyste ziemniaki (typ C lub BC). Ugotowanym ziemniakom pozwól dobrze odparować przeciśnij je przez praskę zaraz po ugotowaniu. Oddadzą wówczas więcej wody, a dzięki temu do ciasta trafi mniej dodatkowej mąki, której nadmiar skutkuje twardym, gumowatym ciastem.

 

Dynię do knedli koniecznie upiecz, by pozbawić ją jak najwięcej soków. Pamiętaj - im mniej mąki użyjesz, tym smaczniejsze będą knedle! A dzięki pomarańczowej dyni będą nie tylko smaczne ale też bajecznie piękne.

 

 

 

Składniki:

 

4 porcje (około 12-16 knedli)

· 450 g starych ziemniaków, najlepiej jeszcze z poprzedniego roku (waga po obraniu)

· 250 g dyni (waga po obraniu)

· 1 jajko

· 1 łyżka mąki ziemniaczanej

· 300-350 g mąki pszennej

· 12-16 śliwek węgierek, wypestkowanych

· cynamon

· 3 łyżki masła

· 1 łyżka bułki tartej

 

Przygotowanie:

 

Ziemniaki ugotuj w wodzie z solą, odcedź i przeciśnij przez praskę, wystudź.

Dynię upiecz do miękkości w piekarniku rozgrzanym do 180°C. Przeciśnij przez praskę, wystudź.

Wymieszaj ziemniaki, dynię i jajko. Dodaj mąkę ziemniaczaną i zagniatając ciasto dodawaj mąkę pszenną tylko w takiej ilości, by utworzyło się zwarte ciasto. Uformuj z ciasta wałeczek na umączonym blacie i odcinaj po kawałku ciasta. Rozpłaszcz ciasto w dłoniach i włóż w środek śliwkę ze szczyptą cynamonu. Sklej ciasto zamykając śliwkę w środku i formując okrągłe kluski. Im cieńsze będzie ciasto, tym smaczniejsze będą knedle.

 

Knedle gotuj w osolonym wrzątku około 5-7 minut. Podawaj z przyrumienioną na maśle bułka tartą. Możesz też obsmażyć przestudzone knedle na klarowanym maśle. Jeśli korzystasz z dojrzałych śliwek, dodatkowy cukier nie będzie potrzebny ale jeśli lubisz bardzo słodkie knedle, przed podaniem posyp je cukrem trzcinowym lub skrop miodem.


PASZTET MARCHWIOWO-PAPRYKOWY

Najszybszym sposobem na przekąskę w ciągu dnia są kanapki. Zapewne bardzo często dajesz je na drugie śniadanie swoim dzieciom, zadbaj więc, by oprócz dobrego pieczywa, serów czy wędlin w kanapkach znalazły się polskie warzywa. Kanapki zapakowane do szkolnego plecaka powinny być smaczne, sycące, pożywne i zdrowe. Spróbuj codziennie je urozmaicać, tak, by dieta Twojego dziecka była zróżnicowana.

 

Dzieci najczęściej lubią wszelkiego rodzaju smarowidła do chleba i pasztety, kiedy więc przygotowujesz kanapkę z pasztetem szukaj produktów zawierających jak najwięcej naturalnych składników. Zamiast kupować gotowce, których skład czasem przyprawia o ból głowy, zainwestuj w zdrowie swojego dziecka trochę czasu i upiecz pyszny, bogaty w składniki odżywcze warzywny pasztet. Ten z poniższego przepisu jest niezwykle aromatyczny, a dzięki dodatkowi marchewki i czerwonej papryki ma piękny kolor i wygląda niezwykle apetycznie.

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 8

CZAS PRZYGOTOWANIA: 30 minut + 45 minut pieczenia

 

SKŁADNIKI:

  • 4 marchewki
  • 4 łyżki oleju rzepakowego+ do nasmarowania
  • 1 duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka ziaren kolendry
  • 1 łyżeczka ziaren kuminu
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego
  • 2 szklanki ugotowanej soczewicy
  • 1 upieczona i obrana ze skórki czerwona papryka
  • ½ szklanki płatków owsianych
  • 2 jajka
  • bułka tarta do posypania
  • sól

 

PRZYGOTOWANIE:

Rozgrzej piekarnik do 180°C (160°C termoobieg).

 

Marchewki obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Na zimny olej wrzuć pokrojoną w drobną kostkę cebulę oraz starty czosnek, posyp solą i podgrzej na wolnym ogniu. Smaż powoli przez około 10 minut, aż cebula i czosnek się zeszklą. Kolendrę i kumin upraż na suchej patelni i utrzyj w moździerzu, dodaj do cebuli razem z papryką i podsmaż przez 2 minuty. Dodaj startą marchew, przecier pomidorowy i trochę soli, dokładnie wymieszaj. Duś pod przykryciem przez 5-10 minut.

 

Soczewicę zmiksuj blenderem z papryką, płatkami owsianymi i jakami. Masę wymieszaj z duszonymi warzywami, dopraw do smaku solą i przelej do nasmarowanej olejem i obsypanej bułką tartą keksówki lub do mniejszych jednorazowych foremek. Piecz przez 40-45 minut, tak by pasztet od góry był przyrumieniony. Od razu wyjmij z piekarnika i wystudź na kratce.


DYNIOWA OWSIANKA Z KARMELIZOWANYMI ŚLIWKAMI

Choć owsianka nie brzmi jak danie, które dzieciaki kochają najbardziej znam kilka sposobów by zachęcić do jej polubienia. Szczególnie jesienią, w sezonie na smaczne dynie o pięknym pomarańczowym kolorze. Miąższ dyni dodany do owsianki czyni ją nie tylko bardziej atrakcyjną ze względu na kolor ale także bardziej kremową i budyniową w smaku. A jak wiadomo dzieciaki kochają budynie. Do owsianki dodawaj polskie sezonowe owoce, szczególnie śliwki. Te z poniższego przepisu są absolutnie obłędne. Możesz wykorzystać je także do deserów polewając gęstym syropem lody, racuchy lub naleśniki.

 

 

 

ILOŚĆ PORCJI: 2

CZAS PRZYGOTOWANIA: 30 minut

SKŁADNIKI:

· 180 g płatków owsianych górskich

· 1 szklanka wody

· 2 szklanki mleka

· 1 łyżeczka mielonego cynamonu

· 100 g upieczonej lub ugotowanej na parze dyni

· 1 łyżka masła

· 1 łyżka miodu + miód do dosłodzenia owsianki

· 200 g śliwek węgierek lub innych śliwek

· szczypta soli

 

Płatki przełóż do rondelka i zalej 1 szklanką wody i 1 szklanką mleka, dodaj cynamon i szczyptę soli i zagotuj, gotuj 10 minut na wolnym ogniu, cały czas mieszając aż płatki wchłoną cały płyn. Pozostałe mleko zmiksuj z dynią i dodaj do owsianki, zagotuj.

Masło rozpuść na patelni z 1 łyżką miodu. Kiedy karmel zacznie bulgotać dodaj wypestkowane i podzielone na połówki śliwki. Podsmażaj razem 5 minut tak, by owoce puściły sok ale, by się nie rozpadły. Zdejmij z ognia i lekko przestudź. Dzięki temu syrop lekko zgęstnieje i utworzy gęsty śliwkowy karmel.

 

Owsiankę dosłodź do smaku miodem i podawaj na ciepło z karmelizowanymi śliwkami.